Welon ślubny, czy nadal jest to znak tradycji, czy tylko atrakcyjny dodatek do sukni ? 0Kiedy wyobrażamy sobie pannę młodą, to zawsze jest ona w białej, długiej sukni, przystrojonej welonem, a w dłoniach trzyma ślubną wiązankę.
Welon, to jej znak rozpoznawczy.
Co zatem symbolizuje i skąd w ogóle wzięła się tradycja jego noszenia ?

 

 

 

 

 

 

  

 

 Historia welonu

Kiedy zerkniemy do zapisków historycznych, okazuje się, że pierwsze welony zdobiły panny młode już w XIV wieku, a tradycja ich noszenia jest starsza niż samej sukni ślubnej !
Symbolika welonu, jak i jego wygląd zmieniała się się przez lata i często była różna, w różnych kulturach.
Niektórzy skłaniają się do teorii, iż zakładanie welonu do ślubu zapoczątkowane zostało w czasach, kiedy to rodzice wybierali kandydatów na małżonków swoim dzieciom. Twarz, a często i postać panny młodej, była ukryta pod zwojami materiału, aż do końca ceremonii, kiedy to pan młody mógł zobaczyć swoją świeżo poślubioną żonę. Nawet, jeśli był zawiedziony jej wyglądem, było już za późno....
Na szczęście z latami, welon stał się półprzezroczysty. Twarz tradycyjnie pozostała przykryta, a jednocześnie pan młody miał pewność, że poślubia swoją wybrankę.
Większość kultur przypisywała welonowi moc chronienia panny młodej przed złymi mocami. Miał on ją strzec przed zakusami demonów, które swoimi spojrzeniami mogły sprowadzić ją na złą drogę.
Innym, zapewne najważniejszym, pomimo upływu kolejnych stuleci, znaczeniem welonu jest symbolizowanie nieskazitelności i dziewiczości panny młodej.
W dzisiejszych czasach nie ma już potrzeby ukrywać twarzy wybranki przed oczami przyszłego męża, a symbolika niewinności i czystości stała się czysto umowna.
Oznacza raczej czystość intencji, podczas wchodzenia w związek małżeński.

 Przesądy i obyczaje związane z welonem

Ślubny welon jest nadal tak wspaniałym dodatkiem do stylizacji ślubnej, że większość panien młodych nie zamierza z niego rezygnować.
Co więcej stosują się do tradycyjnych zwyczajów i przesądów, związanych z welonem, chociaż w obecnych czasach należy traktować je z dużym "przymrużeniem oka" :)
Najpopularniejsze z nich to:
- zdjęcie welonu na weselnym przyjęciu dokładnie o północy.
- rzucanie welonem podczas oczepin. Grono niezamężnych przyjaciółek stacza czasem prawdziwe boje, aby zdobyć choć kawałek welonu. Wierzą one, że przyniesie im to szczęście i wkrótce same staną przed ołtarzem. Na taką okoliczność warto zaopatrzyć się w zapasowy welon, szczególnie wtedy, kiedy czeka nas sesja zdjęciowa.

 Jak dobrać welon do stylu sukni ślubnej i rodzaju sylwetki ?

Welony najczęściej wykonuje się z tiulu. Mogą być gładkie lub wykończone ozdobną lamówką, koronką lub haftowane koralikami i dżetami. Sposób, w jaki wykończony jest welon powinien pasować do tkaniny, z jakiej uszyto suknię ślubną. Atłasowa lamówka welonu świetnie dopasuje się do sukni z elementami atłasu a welon z koronki wspaniale podkreśli suknię z gładkiego jedwabiu.
Nie zapominajmy jednak o zasadzie umiaru i uważajmy, aby welon nie przyćmił swym wyglądem sukni ślubnej.
Od kilku sezonów modne są proste welony, wpinane do fryzury ozdobnym grzebieniem lub biżuteryjną spinką.
Ważną kwestią jest również dobór kolorystyczny welonu do sukni. Odcieni bieli jest kilka, począwszy od śnieżnej, poprzez ciepły jej odcień, tzw śmietanową biel aż do odcieni ecru.
Bardzo ważna jest długość welonu. Możemy tutaj popuścić wodze fantazji i wybierać spośród welonów krótkich, tzw "blusherów", welonów do łokci, do talii, długich niemal jak suknia, i bardzo długich : kościelnych i katedralnych.
Wybierając welon kierujmy się całością ślubnej stylizacji oraz miejscem, gdzie odbywać się będzie uroczystość.

 

 Co zamiast welonu ?

Ślubny welon, jak również inne ozdoby, zmienia się nieustannie i podlega działaniu trendów. Obecnie wiele panien młodych rezygnuje z welonu i wybiera inny sposób ozdoby głowy.
Zacznijmy od świeżych kwiatów, wpinanych pojedynczo we włosy lub całych wianków, uplecionych z żywych kwiatów, dopasowanych do tych ze ślubnego bukietu.
Doskonale prezentują się kompozycje biżuteryjne z woalką a także wszelkiego rodzaju opaski ślubne i ostatnio bardzo modne diademy i tiary.

 

 Cieszmy się modą ślubną, korzystajmy z obfitości i różnorodności dodatków. Twórzmy swoją ślubną stylizację z fantazją, bo to niezapomniane chwile !!

 

 

Źródła :

Pinterest.com

weddingomania.com

motasem.uk

Fotografia ślubna Ryszard Kowalski

Fotografia ślubna Maria Olbrecht-Wojnowska

 
 Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl