Pierwsza Komunia Święta - tradycja czy komercja ? 1

Nadeszła wiosna, a wraz z nią zbliża się czas Pierwszych Komunii Świętych.To wydarzenie staje się ostatnio tematem bardzo gorących dyskusji.
Do spraw związanych z wiarą należy podchodzić z ogromnym szacunkiem. To pojęcie bardzo indywidualne, związane z własnym sumieniem i przekonaniami.
Uroczystość przyjmowania sakramentów świętych, poza sferą duchową, wiąże się z całym cyklem przygotowań, zwieńczonym następnie główną ceremonią w kościele, a wreszcie z przyjęciem w gronie rodzinnym.
Jest to dzień wyjątkowy. Należy odpowiednio go przygotować, zadbać o całą oprawę, włącznie z podarunkami dla dziecka, aby zapamiętało go na całe życie.
Jak jednak to wszystko pogodzić, aby ten dzień nie stracił swojego duchowego  charakteru na rzecz zmaterializowania i presji często absurdalnych zachowań, a także poprzeczki finansowej, podnoszonej coraz wyżej ?

 

 


 Przygotowania do komunii


Zaczynają się od...składki na kościół. W różnych parafiach różnie to wygląda. Zazwyczaj w granicach 150 -260 zł.

Przy grupie liczącej ok 70 osób daje to niebagatelną sumę,bliską 18000 zł...

Sporo, trzeba przyznać.

Dodajmy, że to dar od jednej grupy, z jednej szkoły, a szkół w parafii bywa kilka.
Pamiątki dla dziecka, czyli różaniec, modlitewnik, krzyżyk to ok 60 zł, reszta składki przekazywana jest na kościół, w tym prezenty dla księży i katechetek. Prezenty oczywiście muszą być wyjątkowe, często z góry zgłoszone już są życzenia.
Na uiszczeniu składki rola rodziców się nie kończy. Należy się nastawić na ogromne zaangażowanie i poświęcić sporo czasu, aby zapełnić pieczątkami specjalną książeczkę.
Msza w każdą niedzielę, spotkania komunijne, które często trwają do późnego wieczora, a następnego dnia rano dziecko ma zajęcia w szkole.

Często sprzątanie kościoła i terenu wokół również należy do rodziców.

 Odpowiedni strójW sezonie 2017 w strojach dla dziewczynek prym wiodą sukienki z krótkim rękawem. Ich ceny zaczynają się od 200 zł. Pora wiosenna wiąże się z prawdopodobieństwem chłodnych poranków, tak więc sukienkę uzupełniamy o cieplutkie, futrzane bolerko lub pikowane kurteczki, które dziecko wielokrotnie założy w ciągu lata. Cena ok 100 zł.
Obowiązkowy akcent, to wianek komunijny. Hitem tegorocznym są wianki kolorowe. Powinny zawierać akcenty delikatnego różu i zieleni. Bardzo stylowe, nawiązujące do ostatnich trendów mody są opaski komunijne.
Koszt ozdób do włosów od 45 zł wzwyż.
Do tego bielizna, rękawiczki komunijne i buty.
Jeśli chodzi o stroje chłopców, to moda nie zmienia się tutaj tak bardzo. Za chłopięcy garnitur zapłacimy od 300 zł wzwyż, do tego koszula, mucha i buty.

 

 

 


Przyjęcie - średnio 100 zł na osobę.Dawno minęły czasy, kiedy to mama "komunisty" wstawała rano, ok 4 i gotowała rosół na obiad dla członków rodziny, uczestniczącej w uroczystości. Potem obieranie ziemniaków i..już można założyć odświętną sukienkę. Ciocie i babcie piekły ciasta, a przyjęcie odbywało się w rodzinnym domu. Dzieci hasały w ogródkach lub na podwórkach, a rodzina się integrowała.
Obecnie jest czas przyjęć w wynajętych na tę okoliczność restauracjach. Są bardzo eleganckie, niebywale dopracowane, jednak nieco chłodne i pozbawione indywidualnego charakteru...

 Prezenty...Tutaj dzieją się dziwne rzeczy....
Rodzice, chrzestni, oraz goście uroczystości sami sobie podnoszą coraz wyżej poprzeczkę finansową. Prezenty stają się coraz droższe i bywa, że coraz mniej potrzebne dziecku.
Można zrozumieć intencje zamożnego ofiarodawcy tabletu czy laptopa, bo służyć będą edukacji dziecka. Jednak po co 8 letniemu dziecku dron, quad lub skuter ?
Hitem na tegorocznej liście wymarzonych prezentów jest niewątpliwie smartwatch. Inteligentny zegarek z funkcjami smartfona, czyli odtwarzaczem muzyki i aparatem fotograficznym.
Zegarek !....no cóż, powrót do przeszłości ? ( na miarę czasów)....:)

 Odnajdźmy rozsądek i równowagęSkupmy się na duchowym aspekcie sakramentu. Pierwsza Komunia Święta, podobnie jak inne przeżycia religijne dokonuje się w ciszy i spokoju. Celebrujmy ją w kościele, odpowiednio przygotowani ale nie zestresowani nadmiernym reżimem wielokrotnych prób. Świętujmy w rodzinnym gronie pięknie ubrani i cieszmy się czasem spędzonym wśród najbliższych.
Nie bierzmy jednak udziału w wyścigu próżności i komercji, bo wyrządzamy krzywdę sobie samym, a dzieci uczą się od nas.

 

 

 

 

 

 

 Źródła :

pixabay.com

pinterest.com

Angelika Photography

mfotografia.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze do wpisu (1)

9 kwietnia 2017

Nareszcie mądre słowa "nie bierzmy udziału w wyścigu próżności i komercji". Prawdopodobnie większość rodziców przed, którymi tak ważna dla ich pociech uroczystość, chciałaby to wprowadzić w życie. Pozostaje pytanie, jak to zrobić? Nie da rady, ponieważ bylibyśmy uważani za ludzi niższej kategorii, a nasze dziecko czułoby się gorsze od innych. Do puki wszyscy mający związek z tak ważną, ale w innym niż materialna sensie, uroczystością nie uświadomią sobie prawdziwego charakteru Pierwszej Komunii Świętej, która nie ma i mieć nie powinna nic wspólnego z przepychem, demonstracją bogactwa, nic się nie zmieni. Gdzie główny bohater - nasze dziecko ginie w tłumie gości siedzących w restauracji przy suto zastawionym stole, a zatroskani rodzice pod koniec imprezy będą myśleli już o tym jak długo będą spłacać zaciągniętą pożyczkę na tę "wspaniałą" uroczystość.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl